/Tehotenstvo nie je len o pôrode – poznáte všetky jeho fázy?
Tehotenstvo nie je len o pôrode – poznáte všetky jeho fázy?

Tehotenstvo nie je len o pôrode – poznáte všetky jeho fázy?

Vedeli ste, že pôrod sa v skutočnosti rozdeľuje na tri fázy? Každá má dôležitú funkciu a hoci sa mamičky vždy najviac tešia na samotný výsledok (bábätko), ani jedna z fáz by nemala byť uponáhľaná. Poďme sa teda spoločne pozrieť na úplný úvod: prvú, alebo otváraciu fázu.

Tehotenstvo nie je len o pôrode – poznáte všetky jeho fázy?
(zdroj: unsplash.com)

Začnite aktívnym relaxovaním

Pre nastavenie pôrodu sú najdôležitejšie hormóny. Niekedy sa stretneme aj s označením „hormonálny koktail“, pretože ide o spolupôsobenie viacerých druhov hormónov. Akékoľvek neprirodzené zásahy do tela a jeho rovnováhy teda môžu mať nepríjemné, až fatálne následky.

Prvá fáza pôrodu, alebo inými slovami prvá doba pôrodná, je jedným z najdôležitejších a najzásadnejších momentov pôrodu. Začínajú sa počas nej objavovať kontrakcie a krčok maternice sa postupne otvára a pripravuje na príchod nového človiečika. Môže trvať niekoľko hodín, ale aj dní a jej priebeh sa líši u každej ženy individuálne.

Prvou etapou tejto počiatočnej fázy je latentná fáza. Začínate v nej pociťovať menšie bolesti a cítiť sa nepohodlne. Mali by ste si preto oddýchnuť, relaxovať a pripravovať sa na aktívny pôrod.

Otázky si nechajte na neskôr

Nasleduje aktívna fáza. Počas nej sa kontrakcie zintenzívňujú, sú pravidelnejšie a čoraz silnejšie. Táto fáza býva náročná, preto sa nebojte požiadať o podporu od partnera, pôrodnej asistentky, alebo kohokoľvek, kto je pri pôrode prítomný. Pomôcť vám môžu aj techniky dýchania a uvoľnenia.

Okrem kontrakcií, ktoré sú v podstate prácou maternice, potrebujete počas prvej pôrodnej fázy pomôcť aj bábätku. Malo by vstúpiť hlavičkou do panvy, zrotovať a postupovať ďalej. Rodiaca žena nesmie byť preto vyrušovaná – potrebuje bezpečné a pokojné prostredie, ako šero až tmu, teplo, príjemné zvuky či vône. Všetci okolo nej by si preto mali odpustiť zbytočné otázky.

Prvú dobu pôrodnú môžete podporiť aj zvislými polohami, ako je napríklad stoj v miernom predklone s podopretím, pretože takáto poloha nechá maternici priestor na prácu a dieťatko sa môže posúvať nižšie. Dobrý je aj voľný pohyb alebo sed či mierny podrep.

Ide to aj v pôrodnici

Bolesti pri kontrakciách vám môže pomôcť zmierniť napríklad teplá sprcha. Tiež ak sa sústredíte na hlboké dýchanie a pokojne si ho aj ozvučíte. Napriek všetkým tlakom a bolestiam by sa žena mala snažiť zostať uvoľnená, pokojná a odovzdaná.

Od bolesti vám môžu pomôcť aj rôzne prírodné metódy, ako napríklad masáže, voda alebo aromaterapia. Všetko na to potrebné si nachystajte vopred, napríklad s využitím týchto zľavových kódov a akcií, vďaka ktorým nakúpite výhodne a z pohodlia domova. V Českej republike môžete využiť zľavové kódy pre české eshopy.

Ak rodíte v pôrodnici, môže byť vytvorenie bezpečného priestoru trochu náročné. Do tašky si preto so sebou zbaľte všetko, čo vám k tomu môže pomôcť aj v cudzom prostredí: veľký vankúš, teplú deku, šatku alebo vône na spomínanú aromaterapiu, ktoré sa k pôrodu hodia, ako napríklad ruža.