/5 vedeckých faktov o vlasoch, ktoré vás prekvapia
5 vedeckých faktov o vlasoch, ktoré vás prekvapia

5 vedeckých faktov o vlasoch, ktoré vás prekvapia

Nechajte sa prekvapiť, koľko vecí môžete o vlasoch objaviť.

5 vedeckých faktov o vlasoch, ktoré vás prekvapia
(zdroj: pixabay.com)


Koľko toho naozaj viete o vlasoch? Otestujte sa tým, že si prečítate niekoľko vedeckých zaujímavostí o vlasoch, ktoré sme vybrali a ktoré vám môžu pomôcť objaviť mnohé aspekty – numerické, štatistické, fyziologické a dokonca aj historické – o ktorých ste možno doteraz netušili. Pretože poznať naše vlasy do hĺbky je už prvým krokom k tomu, aby sme sa o ne mohli postarať tým najlepším spôsobom a predísť vypadávaniu vlasov.

Priemerný život


Prvá z vedeckých zaujímavostí o vlasoch, ktoré sme vybrali, sa týka dlhovekosti. U mužov majú vlasy životnosť 2 až 4 roky, pričom u žien sa toto číslo zvyšuje na 5 až 6 rokov. Každý folikul sa môže pochváliť početnými cyklami opätovného rastu; vo väčšine prípadov to znamená, že keď vlas vypadne, folikul je už pripravený na rast ďalšieho. V živote vlasov existujú dve hlavné fázy:

  • ANAGÉNNA FÁZA: je to moment tvorby a rastu vlasov. Trvanie tejto fázy sa pohybuje v priemere od 3 do 6 rokov. V tomto intervale môžu rast vlasov ovplyvniť rôzne faktory: výživa, krvný obeh v oblasti okolo cibuľky a psychofyzická či hormonálna rovnováha. Výhody zdravej a vyváženej stravy možno ešte posilniť užívaním špecifických doplnkov na vlasy, ako napríklad vlasové hnojivo. Tieto doplnky pomáhajú vlasom najmä počas sezónnych zmien, keď môžu byť náchylnejšie na príčiny vypadávania vlasov.
  • TELÓGÉNNA FÁZA: je to pokojová fáza, počas ktorej je folikul úplne neaktívny. Vlas sa nachádza vo vnútri folikulu a je držaný riedkymi medzibunkovými väzivami, ktoré ho držia v pokožke hlavy až do začiatku novej anagénnej fázy. Telogén trvá 2 až 4 mesiace. K fyziologickému vypadávaniu vlasov dochádza, keď folikul už vytvoril nový vlas pripravený nahradiť ho.

Elasticita vlasov

Štruktúra vlasu je veľmi elastická a pri pôsobení chemickej sily alebo tepla má schopnosť deformovať sa a vrátiť sa do pôvodného tvaru. Existuje malý vedecký test, ktorý môžete urobiť na vyhodnotenie elasticity vašich vlasov. Jednoducho vezmite mokré vlasy z rôznych oblastí hlavy, jednou rukou ich pevne uchopte pri koreni a druhou vytiahnite smerom von. Ak sa vlasy predĺžia bez lámania a potom sa vrátia do pôvodnej dĺžky, majú normálnu elasticitu. Ak sa však lámu alebo ostanú deformované, môžu byť slabé a potrebujú dodatočný vlasový kondicionér na zlepšenie ich elasticity.

Najrozšírenejšie vlasy na svete


Štatisticky sú najčastejšie vlasy na svete čierne. Na druhej strane, blond vlasy má len 2 % ľudí a červená je momentálne najvzácnejšia farba vlasov zo všetkých. Samozrejme, hovoríme o prirodzených farbách, nie o nekonečných možnostiach transformácie, ktoré umožňujú farby na vlasy.

Dlhšie vlasy


V mokrom stave naše vlasy dosahujú až o 30 % dlhšiu dĺžku ako suché. Fenomén, ktorý je ešte zreteľnejší pri kučeravých vlasoch, ktoré majú vzhľadom na svoj tvar tendenciu sa po vysušení ďalej skracovať. Niektorí kaderníci dokonca začínajú navrhovať strihanie s úplne suchými vlasmi, práve preto, aby lepšie zhodnotili dĺžku vlasov.

Evolúcia k homo sapiens


Naši dávni predkovia mali veľmi odlišnú podobu od našej dnešnej. V skutočnosti boli pokrytí vlasmi a chlpmi po celom tele. Nám – našťastie, vzhľadom na naše aktuálne štandardy krásy – zostali len v strategických oblastiach. Ale čo presne spôsobilo, že homo sapiens stratil srsť? V prvom rade, my ľudia nie sme jediní z cicavcov, ktorí sú takmer bez srsti: delfíny napríklad vďaka hladkej a klzkej koži dokážu vo vode plávať rýchlejšie a bez trenia, slony stratili srsť svojich predkov mamutov, aby sa mohli ľahšie ochladiť a žiť na teplých miestach. Aj my ľudia sme prišli o kožušinu z rovnakého dôvodu: táto evolučná zmena nám umožnila presťahovať sa a kolonizovať nové oblasti.

Skupina vedcov porovnávala genetické kódy 62 živočíšnych druhov s vlasmi a bez nich. Výsledky publikované na e-life odhaľujú, že „vlasové gény“ sú v nás stále prítomné, ale boli deaktivované evolúciou: tento objav je veľmi užitočný, pretože by nám v budúcnosti mohol pomôcť identifikovať nové spôsoby liečby problémov súvisiacich s vlasmi, ako je napríklad vypadávanie vlasov.

Komerčný článok